Giriş
Yaşam Öyküsü
Etkinlik
Nasıl Başardı?
Hakkında Yazılanlar
Fotoğraf Galerisi 2002-2004
Fotoğraf Galerisi 2005-2006
İletişim

MERTOL DEMİRELLİ

1996 yılında Ankara’da doğdu. 4 yaşında amatör müzisyen babası ile müzik çalışmalarına başladı. Kamuran Gündemir ile 5 yaşında başladığı piyano derslerini aralıklarla 1.5 yıl sürdürdü. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu sınavını birincilikle kazandı ve burslu olarak Piyano Sanat Dalı’ na kabul edildi. Oya Ünler ile 4 yıl, Ersin Onay ile 1 yıl Piyano, Orhun Orhon ile Müzik Teorisi ve Kulak Eğitimi, Turgut Pöğün, Orhun Orhon ve Onur Türkmen ile Kompozisyon, Eda Özer ile Keman çalıştı. Ekim 2010’ da, Queen Elisabeth Music Chapel(Belçika)’ e burslu olarak kabul edildi. Abdel Rahman El Bacha yönetiminde piyano çalışmalarını sürdürmektedir.

6 yaşında ilk ödülünü aldı. 7 yaşında Sicilya (İtalya) da düzenlenen 2003 IBLA Grand Prize da çeşitli ödüllere layık görüldü. Bu yarışmaya katılıp ödül alanların verdiği konserler kapsamında; 2004 yılında Newcastle (İngiltere), New York ve Arkansas-Little Rock (ABD) da, içlerinde Carnegie Hall, New York ve Arkansas Üniversiteleri’ nin de bulunduğu yerlerde konserler verdi. 10 yaşında, 2006 Onay Sanat Piyano Güzellemesi 7-15 yaş kategorisinde birinci oldu. 15 yaşında Münih’ de, “Festival der Nationen” kapsamında “Yılın Genç Sanatçısı” ödülünü aldı.

2003’ ten bu yana, Anadolu, Bilkent, Boğaziçi, Hacettepe, İstanbul, İzzet Baysal, Yıldız Üniversiteleri’ nde, Akbank Piyano Günleri, Antalya Piyano Festivali, Mersin Müzik Festivali, Genç Klasikçiler Festivali’ nde, Akbank Sanat, Borusan Müzik Evi, Ankara Lions Kulüpleri, Çankaya Belediyesi ÇSM, ÇEV, Pembe Köşk, TBMM, Türk Pediatri Kur.Der., Vehbi Koç Vakfı, VISA, Rus Büyükelçiliği, Çocuk Korosu Çalıştayı, TBB ve İstanbul Lisesi tarafından düzenlenen etkinliklerde çaldı.

Prof. Dr. İhsan Doğramacı’ nın, içlerinde 2004 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 2007 yılında İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez onurlarına verdiği davetlerin de olduğu çeşitli etkinliklerde çaldı. 2005 yılında Dışişleri Bakanlığı’ nın daveti üzerine Ürdün(Amman), 2008 de Litvanya(Kaunas, Vilnius), İsviçre(Cenevre) ve Almanya(Münih)’ de konserler verdi. 2008 de Moskova’ da Spivakov Festivali’ nde, 2009 da Bratislava Yaz Kültür Festivali’ nde Türkiye’ yi temsilen çaldı. Kasım 2010 da Belçika Kraliyet Sarayı’ nda bir dinleti sundu.

8 yaşında; Mozart’ ın 11. ve 9 yaşında 12. Piyano Konçerto’ larını, 10 yaşında; İstanbul Müzik Festivali 35. Yıl Açılış Konserinde İdil Biret ile birlikte, J.S.Bach’ ın Do Minör İki Piyanolu Konçertosu’ nu seslendirdi. 11 yaşında; Mozart' ın 23. Piyano Konçertosu’ nu çaldı, Cenevre’ de BM Binası’ nda resital verdi. 12 yaşında Mozart’ ın No.10 İki Piyanolu Konçertosu’ nu Bankalar Birliği 50. Yıl Konseri’ nde Hüseyin Sermet ile seslendirdi. Beethoven Üçlü Konçertosu’ nu Münih’ te çaldı. U.Cemal Erkin’ in Sinfonietta’ sını piyanoya uyarladı. 13 yaşında Ferit Tüzün’ ün Esintiler’ ini iki piyanoya uyarladı. 14 yaşında, 23 Mart 2011 de Mozart’ ın Keman ve Piyano için Konçertosu (KV Anh. 56) Belçika ilk seslendirilişini yaptı.

7 Eylül 2011’ de İstanbul ve 1 Ekim 2011’ de Münih’ de, Cem Mansur yönetiminde TUGFO ile, Liszt 1. Piyano Konçertosu’ nu çaldı. 17 Eylül 2011’ de İstanbul’ da, Queen Elisabeth Musical Voyage açılış konserinde, Jean-Claude Casadesus yönetiminde Varşova Senfoni Orkestrası ile birlikte, Mendelssohn’ un Keman ve Piyano için Konçertosu’ nu (Op.17) seslendirdi.

Gülsin Onay, İdil Biret, Muhittin Demiriz, Edna Golandsky ve Dmitri Bashkirov’ un Ustalık Sınıfları’ na katıldı. Fazıl Say’ ın Ayvalık ve Antalya konserlerinde sahne aldı.

Antalya, Bursa Bölge, Çukurova ve İstanbul DSO, Bilkent SO, Borusan İstanbul FO, CSO, Doğuş Çocuk SO, Eskişehir BBSO, Kaunas(Litvanya) SO, Valonya Kraliyet Oda (Belçika) gibi orkestralar ve Augustin Dumay, Gürer Aykal, Rengim Gökmen, Burak Tüzün, Ender Sakpınar, Işın Metin, İbrahim Yazıcı, Kevin Griffiths, Modestas Pitrenas ve Oğuzhan Kavruk gibi şeflerle çaldı.

Giriş | Yaşam Öyküsü | Etkinlik | Nasıl Başardı? | Hakkında Yazılanlar | Fotoğraf Galerisi 2002-2004 | Fotoğraf Galerisi 2005-2006 | İletişim

Bu sayfanın son güncelleştirilme tarihi 08.10.2011